Science and Practice Subcommittees

Home / About Us / Committees / Science and Practice Subcommittees

IAI Committee and Organization Appointments

These committees are established according to Article VIII, Section 8.02 of the Bylaws. The Science and Practice Committee is composed of the Chairman of the Science and Practice Committee and each of the Science and Practice Subcommittee Chairs.

Chairman of the Science and Practice Committee

  • Greg Laskowski, Bakersfield, CA

2019-2020 IAI Science and Practice Subcommittees

These subcommittees provide subject matter expertise within their respective disciplines, assist in the development and evaluation of education conference.

Biometrics Information Services

  • Michael French, Tacoma, WA, Chair - 2022
  • Ben Bavarian, Newport Beach, CA
  • John Dowden, Pasadena, CA
  • Linda McCall, Washington, DC
  • Bethany Retton, Fairview, WV                               
  • Elham Tabassi, Washington DC   
  • Joshua Connelly, Omaha, NE
  • Jessica Davis, Richmond, VA, Ad Hoc                                                                     

Bloodstain Pattern Analysis

  • Toby Wolson, Miami, FL, Chair- 2022
  • Jan Johnson, Pensacola, FL
  • Celestina Rossi, FL
  • Craig Moore, East Grimsby, ON Canada
  • Everett Baxter, OK
  • David Doglietto, CA
  • Garry Graff, Tulsa, OK
  • Paige Green-Purba, CA, Ad Hoc

Crime Scene Investigation

  • Emma Sentz, Frederick, MD Chair - 2023
  • Koren Colbert, Panama Beach City, FL.
  • Jonesta Nolan, Dallas, Texas
  • Jeff Goudeau, Baton Rouge, LA
  • Timothy Burt, NH
  • Michele A. Smith, Baton Rouge, LA
  • Michael Kessler, Frisco, TX   
  • Christine Stobaugh, TX, Ad Hoc
  • Hillary Peplowski, CA, Ad Hoc    
  • Danielle Ranchy, MD, Ad Hoc                          

Digital and Multimedia Evidence

  • Kim Meline, Quantico, VA, Chair 2023
  • Kenneth Marr, Quantico, VA
  • Tom Woodard, Quantico, VA
  • Blake Sawyer, Plano, TX
  • Patricia Reiber, Richmond, VA
  • David Witzke, CA, Ad Hoc
  • Jason Latham, Manassas Park, VA 
  • Lisa ODaniel, Carbondale, IL

Facial Identification

  • Mark Dolfi, Los Angeles, CA, Chair 2021
  • Neal Gieselman, Bedford, MA
  • Leslie Kelly, Washington, D.C.
  • Allison Miller, Clarksburg, WV
  • Lora Sims, Clarksburg, WV
  • Kelsey Morrison, Arlington, VA 
  • Dr. Richard Vorder Bruegge, Quantico, VA

Footwear and Tire Track Examination

  • Jeremy John, Forest Park, GA, Chair 2020
  • Mike Gorn, Quantico, VA
  • Emily Rice, Concord, NH
  • Andrew Hayes, Culver City, CA
  • Lisa Ragaza, Woodbridge, CT, Ad Hoc
  • Ron Mueller, Punta Gorda, FL
  • Brian McVicker, Quantico, VA
  • Dianne McConaghey, Tampa, FL
  • David Kanaris, Anchorage, AK, Ad Hoc
  • Kate Delphy, Missoula, MT, Ad Hoc

Forensic Art

  • Suzanne Lowe Birdwell, TX Chair-2022
  • Danielle Gruttadaurio, Yaphank, NY
  • Natalie Murry, Georgetown, TX
  • Alice Bendig, Cook County, IL
  • Jean Nault, Edmonton, Canada
  • LaVonne Stickrod, OK
  • Jorge Molina, Austin, TX

Forensic Photography and Electronic Imaging

  • Mike Hullihan, Glynco, GA, Chair 2020
  • Brett Doretti, Santa Ana, CA
  • Paul Kasper, Glynco, GA
  • Stephanie Hoffman, Lake Havasu, AZ
  • Pablo Mercado, Quantico, VA, Ad Hoc
  • Tina Felipe, Quantico, VA, Ad Hoc
  • Karen Cooper, Sun City Center, FL, Ad Hoc
  • Phil Sanfilippo, Miami, FL
  • Mark Zabinski, Kingston, RI
  • Rob Young. Mesa. AZ, Ad Hoc
  • Andrew Taravella, Houston, TX, Ad Hoc
  • Kate Snyder, Cleveland, OH, Ad Hoc
  • Eric Lincoln, Harvey, LA, Ad Hoc

General Forensics

  • Patricia Huck, Los Angeles, CA- Chair- 2022
  • Paul Stein, Ramona, CA
  • Ray Jorz, OH
  • James Streeter, Groton, CT
  • James Wolf, Anchorage, AK
  • Tracey Bloomfield-McTavish, Canada, Ad Hoc
  • Sarah Reel, Harrogate, UK
  • Mary Leitner, Washington DC
  • Amy DuBeau, AK, Ad Hoc
  • Brian Dalrymple, Canada, Ad Hoc
  • Lauren Zephro, CA, Ad Hoc
  • Lorna Pierce, Santa Clara, CA, Ad Hoc

Latent Print Identification

  • Mack Brazelle, Beltsville, MD, Chair 2021
  • Renee Minella, Raleigh, NC
  • Derrick Morisawa, Sacramento, CA
  • Penny Dechant, Phoenix, AZ
  • Brian Cerchiai, Miami, FL
  • Doreen Huntington, Greensboro, NC
  • Heather Conner, Mesa, AZ 
  • Elizabeth Lacey, San Jose, CA, Ad Hoc
  • Cory Bartoe, Richard, VA Ad Hoc

Latent Print Development

  • Kasey Gizler, Spring Church, PA, Chair 2021
  • Karley Ridgell, Baton Rouge, LA
  • James Snaidauf, Chicago, IL
  • Erin Armstrong, Forest Park, GA
  • Amanda Moore-Collins, Baton Rouge, LA
  • Kathy Hentges, Kansas City, MO
  • Sandy Siegel, Houston, TX

Tenprint Identification

  • Charmaine Cintron- Chair- 2022
  • Owen McDonnell, Shreveport, LA
  • Dawn Watkins, West Palm, FL
  • Brian Turner, Oakland Park, FL
  • Amanda Moore-Collins, Baton Rouge, LA
  • Sandy Siegel, Houston, TX
  • Deeksha Sridhar, Miami, FL, Ad Hoc

Provisional Forensic Biology/DNA

  • Molly Hall, Forest Park, GA -Chair
  • Gina Mann, Pueblo, CO
  • Dr. Karen Zavarella, Painesville, OH, Ad Hoc
  • Mark Zenker, Cheney, WA
  • Dr. J. Thomas McClintock, Forest, VA
  • Tanya Dean, Houston ,TX
  • Ashlie Roederer, Everett, WA
  • Dr. Casie Fisher, Austin, TX
  • Brian Higgins, Forest Park, GA